Transfúzia krvi u psov

2. října 2012 v 12:00 |  Články

Transfúzia krvi u psov

Autor: MVDr. Hanuš Velebný
Kategória: Hematológia
Transfuze v podmínkách veterinární medicíny

Transfuze krve je nejčastějším případem transplantace nějaké tkáně a to jak ve veterinární, tak i v humánní sféře medicíny. Fakt, že přenos krve není "operativní", dárce se předem nutně nemusí zabít na motorce a z těla na nás tato tekutina vykoukne podstatně častěji než například ledvina nebo játra, způsobuje náš odlišný pohled na transfuzi krve a transplantaci srdce, ale skutečnost, že vezmeme kus těla jednoho jedince a zavedeme jej do těla jedince jiného je oběma případům společná, včetně možných následků takového počínání.
Důvody užití transfuzní terapie

Důvodů, které nás k transfuzi vedou může být mnoho, kromě náhrady objemu krve při jejích velkých ztrátách (úrazy, operace, otrava rhodenticidy), můžeme chtít nahradit především některé její chybějící komponenty, například červené krvinky při jejich nízkém počtu (tzv. anémie - nedostatky ve výživě, otrava estrogeny, autoimunitní choroby), složky srážecí kaskády (chronické krvácení, otrava rhodenticidy, některá autoimunitní a dědičná onemocnění), krevní bílkovinu (ledviná a jaterní selhání) nebo dokonce protilátky.
Kromě plné krve můžeme také podat pouze některé její součásti, jako například samotnou plazmu (bez krvinek), separované červené krvinky nebo krevní destičky. Kvalitní separace těchto komponent však již vyžaduje odpovídající přístrojové vybavení a o jejich výrobě v ČR (myšleno pro klinické použití) jsem zatím neslyšel.
Transfuzní reakce

Základní vlastností každého živého organismu je schopnost bránit se vlivům okolního prostředí. Jen málo si uvědomujeme, jak dokonalým krytem je třeba kůže, nebo sliznice dutiny ústní a trávicího ústrojí. Každý kryt je však překonatelný a tak i uvnitř organismu existuje jakýsi systém kontroly toho co je tělu vlastní a co cizí. Známe jej pod pojmem imunita. I její činnost máme opět často před očima. Pokud si například aplikujeme část rostlinné tkáně hluboko do tkáně bříška prstu (zadřeme si třísku) nevroste tato do naší tkáně a nestaneme se z části smrkem. Pokud třísku včas neodstraníme, náš organismus rychle rozpozná, že dřevo do něj nepatří a začne se bránit - prst se vám zanítí. Pokud tříska nebude velká a vy pro svůj prst nehnete prstem, vaše tělo ji postupně rozloží a po několika perných dnech náhle zjistíte, že prst je zdravý, imunita se vypořádala s cizí tkání.
V případě krve je to podobné, jestliže aplikujeme do určitého organismu krev a porušíme při tom některou z níže popsaných podmínek, organismus rozpozná, že se jedná o cizí tkáň a pokusí se ji odstranit. Situace je navíc komplikována faktem, že nedílnou součástí každé krve je i mnoho složek imunity a tak chuť "bránit se" může mít kromě organismu příjemce i sama dárcova krev. Výsledkem je tzv. transfuzní reakce.
Transfuzní reakce se může projevit mnoha způsoby, předně může dojít k napadení červených krvinek protilátkami a k jejich destrukci a následné anemii (nízký počet č. krvinek), hemoglobinurii (vylučování krevního barviva močí) a žloutence (prehepatální icterus - množství rozpadných produktů červeného barviva /jsou paradoxně žluté/ přesáhne detoxikační možnosti jater a tak dojde, navzdory správné funkci jater, k vývinu žloutenky). Kromě výše zmíněných příznaků bývá takový stav spojen i s apatií (snížený zájem o okolí), nechutí k jídlu a horečkou. Dále může dojít k alergickým reakcím od málo významné kopřivky po anafylaktický šok, spojený se selháním krevního oběhu, otokem plic a nezřídka i smrtí. Z dalších posttransfuzních komplikací se můžeme setkat útlumem krvetvorby nebo imunity.
Psi a krevní skupiny

S psími krevními skupinami je to na první pohled komplikované. Jednotlivých faktorů (stejně jako u člověka faktor A nebo B) se popisuje plných osm (viz. tabulka) a z jejich procentického výskytu v psí populaci si navíc snadno odvodíte, že jeden jedinec může mít i několik faktorů najednou (stejně jako člověk může mít krevní skupinu AB), avšak z hlediska nebezpečí transfuzních reakcí je zajímavý pouze výskyt faktorů DEA 1,1, DEA 1,2 a DEA 7 a i ty při prvním podání krve zpravidla obtíže nezpůsobují. Má-li totiž dojít k reakci protilátek s danými faktory, musí si nejdříve organismus tyto protilátky vytvořit a aby je mohl vytvořit, musí se s těmito faktory napřed seznámit. Podobně jako se vaše tělo jedenkrát seznámilo s faktory původce příušnic, vytvořilo si protilátky a každého dalšího původce příušnic pak včas rozpozná a zlikviduje. Je to trochu zamotané a myslím, že z vás asi neudělám imunology amatéry, proto prosím věřte faktu, že první transfuze je pro vašeho psa prakticky bez rizika, druhá a každá další naopak může představovat riziko velmi vážné a rozhodně jejímu provedení musí předcházet alespoň křížová zkouška mezi krví dárce a příjemce.
Tab. 1, Krvné faktory u psov
Správny názovČasto používaný názov% výskytu u populácia
DEA 1,1A140%
DEA 1,2A220%
DEA 3A35%
DEA 4A498%
DEA 5A525%
DEA 6A698%
DEA 7Tr45%
DEA 8He4%

Určení krevní skupiny vašeho psa tedy zdánlivě nemá význam, máme-li však minimalizovat riziko při druhé a další transfuzi je vhodné podat krev zvířete shodné krevní skupiny, nebo krev univerzálně slučitelnou s krevní skupinou vašeho psa (DEA1,1, DEA 1,2 a DEA 7 negativní, něco jako lidská 0) a to bez určení krevních skupin obou aktérů není možné. Apropos, zda jsou na našem trhu dostupné sety pro určování krevních skupin psů mi není známo, ale myslím, že nejsou.


Podmínky které bychom měli splnit před podáním transfuze


Dárce by mělo být zvíře:
- zdravé
- vážící nad 25, lépe 30 kg
- správně očkované
- nikdy neobdrželo transfuzi krve nebo jejích komponent
- s negativním testem na lymeskou borreliózu
- nedarovalo krev po dobu 3, lépe 6 měsíců
- fena by měla být nuliparní (nikdy neměla štěňata)
Nesplňuje-li vaše zvíře některou z podmínek, nebo nevíte-li zda ji splňuje, nezapomeňte tuto skutečnost poznamenat do našeho dotazníku, případně zdůraznit lékaři ještě před odběrem.
Pokud příjemce již někdy v životě dostal transfuzi nebo tato skutečnost není známa, pokud dárce někdy obdržel transfuzi krve nebo krevních derivátů, nebo se jedná o fenu, která není nuliparní, je před podáním transfuze vždy nutno provést křížovou zkoušku (na podložním sklíčku smícháme po kapce krve dárce a příjemce a sledujeme, zda dojde k aglutinaci /vysrážení/ krve).
Máme-li možnost, je vhodné předem stanovit krevní skupiny obou aktérů


Na závěr teorie...
Doufám, že jsem vás v předchozích kapitolách příliš nevystrašil, protože skutečnost není ani zdaleka tak hrozná jak by mohlo vypadat. Kromě přesvědčivého faktu, že humánní medicína se s transfuzními problémy vyrovnala již před více než sto lety a tak není důvod nevěřit, že to také nezvládneme, vás snad uklidní i to, že výše zmíněná plná slučitelnost psích krví při prvním podání naprosto odpovídá mým zkušenostem. Nemohu sice prohlásit, že jsem již provedl stovky transfuzí, ale několik desítek to bylo určitě a žádné komplikace jsem nikdy nepozoroval. To samozřejmě nevylučuje možnost, že se někdy nějaké objevily, ale nikdy alespoň nebyly natolik významné, aby upoutaly pozornost některého z lékařů nebo majitelů. Nízkou rizikovost tohoto úkonu při prvním podání krve danému jedinci ještě podtrhuje přiznání, že nás mnohdy situace donutila porušit některé z výše uvedených pravidel, a mohu jen zopakovat, že na výskyt posttransfuzních reakcí to nemělo pražádný vliv.

ZDROJ: AAVet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (128)
Zobrazit starší komentáře

101 caitlinjb18 caitlinjb18 | E-mail | Web | 21. prosince 2017 v 10:09 | Reagovat

Порно фото галереи, более 500 тысяч фотографий
http://lesbijanki.domashnee.twiclub.in/?post.karlee
Порно фото галереи, более 500 тысяч фотографий

102 Alvinvob Alvinvob | E-mail | Web | 26. prosince 2017 v 14:48 | Reagovat

Когда надо получить разрешение на строительство объекта, аренду земли или приватизацию участка, необходимо заказать топографическую съемку земли. Топосъемка в данном случае будет официальным документом, позволяющим получить разрешение на строительство, подключение к электричеству, газу и прочим коммуникационным системам, подробнее об этом читайте на сайте <a href=http://akro-spb.ru>akro-spb.ru</a>

103 Frankled Frankled | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 4:23 | Reagovat

Жизнь современной женщины соткана из тысячи мелочей. Муж, дети, дом, работа – все это уже давно мы научились нести на наших хрупких плечах с высоко поднятой головой. А так хочется иногда расслабиться и быть просто женщиной, нежной и беззащитной. Но жизнь диктует свои правила. И в первую очередь современная женщина должна быть Хозяйкой. Настоящей Хозяйкой во всем. Подробнее читайте на сайте <a href=http://xozyaika.com>xozyaika.com</a>

104 terrycb16 terrycb16 | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 11:13 | Reagovat

My updated website is bellow!
google apps download android music apps for free downloads android free music is adult hookup free games free download games free download
http://adult.android.market.sexblog.pw/?epoch.meadow
tab s tablet android phone all apps bollywood sexy photo download girl animals sexy security app

105 Edwardcom Edwardcom | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 3:38 | Reagovat

Ученые из Аризонского университета и Норвежского университета наук о жизни исследовали бактерии, обитающие в кишечнике медоносных пчел., подробнее об этом читайте на сайте <a href=http://dom-lady.ru>dom-lady.ru</a>

106 Susanniz Susanniz | E-mail | Web | 30. prosince 2017 v 15:20 | Reagovat

<a href=https://alitems.com/g/1e8d1144947cf271b95a16525dc3e8/>Aliexpress</a> is Great sale now...

.

107 kristyft60 kristyft60 | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 22:17 | Reagovat

Ribald pictures blog    
http://bbw.erolove.in/?reserved-nikki
  vomit sex los angeles water district priya rai deep throating cock free full porn videos site

108 thomasve2 thomasve2 | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 21:44 | Reagovat

Started up to date snare stand out
http://blondesex.twiclub.in/?register.marina
best erotic game erotic music videos erotic rpg erotic dvd free sex videos for free

109 diannauf18 diannauf18 | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 2:19 | Reagovat

Started new snare project
http://europe.meet.erolove.top/?profile.yesenia
  dating married korean dating sites free find a sugar daddy online dating site free chat free sex chat websites

110 BeverlyLiara BeverlyLiara | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 5:18 | Reagovat

Модная женская одежд из Европы по низким ценам
Купить можно в Санкт-Петербурге и Ленинградской области
Доставка в любую точку России
Принимаем все виды оплаты
Индивидуальных пошив платьев
http://cherryblossomsdress.ru/

111 coragw4 coragw4 | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 15:47 | Reagovat

Assignment page moved:
http://corinne.blogs.telrock.org

112 sybildg18 sybildg18 | E-mail | Web | 26. ledna 2018 v 5:55 | Reagovat

Unripe nude pictures  
http://femdom.adultnet.in/?antonia
  sex pictures erotic circus free erotic novel erotic bodies naked women

113 melvanz16 melvanz16 | E-mail | Web | 18. února 2018 v 21:25 | Reagovat

My fresh pron blog    
http://gayarab.erolove.in/?tweet_summer
   ancient erotic art erotic museum erotic dreams most erotic scenes

114 ElenaGolunovaOfficial ElenaGolunovaOfficial | E-mail | Web | 7. března 2018 v 1:40 | Reagovat

Все желающие, заходите к нам на официальный сайт сайт https://golunova-elena.ru/ Елены Голуновой.

Добро пожаловать на официальный сайт Елены Голуновой.

Тут вы сможете задать любой волнующий Вас вопрос сильнейшему экстрасенсу 13 битвы экстрасенсов.
Официальный сайт Елены Голуновой

Здравствуйте! Меня зовут Елена Голунова, я приветствую Вас на своем официальном сайте! Здесь Вы найдете информацию обо мне и фотографии, а так же через мой сайт вы сможете задать мне вопрос пройдя тест.

Я урожанка Новосибирска и мне 43 года, экстросенсорикой я занимаюсь очень давно в основном черная магия меня интересует которая не менее эффективна чем белая магия.

У меня трое сыновей, Влад который Кадони 25-и лет, до него Виктор Голунов и средний сын Дмитрий которому 15 лет и он уже обладает способностями.

Наш сайт  https://golunova-elena.ru/

115 victormq4 victormq4 | E-mail | Web | 26. března 2018 v 21:34 | Reagovat

Novel devise
http://pattaya.girls.blogporn.in/?post.aspen
spanyol morton luck lie insists

116 probivinfo probivinfo | E-mail | 6. dubna 2018 v 17:55 | Reagovat

Пробив информации по абсолютно любым госсударственным базам, а так же банкам и сотовым сетям.

Достанем для вас информацию из баз МВД, ГИБДД, ФССП, ФМС, Налоговой, ЕГРП, Пенсионному фонду
А так же достанем паспортные данные, сделаем детализацию, определим местоположение абонента таких сетей как МТС, Билайн, Мегафон, Теле2 и достанем информацию из любых российских банков.

Так же имеем много возможностей достать информацию из баз Украины, Беларуси, Казахстана и других стран ближнего зарубежья.

Оплата в большинстве случаев после выполнения заказа, никакого обмана, не требуем предоплат!!!
Не стесняйтесь, пишите, спрашивайте, поможем, ответим на все вопросы.

Цены на пробивы от 500 руб!

контакты:

+79180589706 Алексей (телефон, viber, whatsapp, skype)
Telegram @alekseydetectiv
почта alekseydetectiv@gmail.com

117 BruceAlomi BruceAlomi | E-mail | 7. dubna 2018 v 13:49 | Reagovat

Hello. And Bye.

118 noravv11 noravv11 | E-mail | Web | 10. dubna 2018 v 11:42 | Reagovat

Hi fashionable work
http://arab.aunties.porndairy.in/?post.aliya
muslimmarriage life- larry sensitivity swara

119 Kevinfum Kevinfum | E-mail | Web | 14. dubna 2018 v 1:27 | Reagovat

Гангрена и Ламинин, но знайте http://1541.ru что AminoPure дешевле в 3-7 раз и сильнее в 2 раза по эффективности чем laminine LPGN, основа ламинина и AminoPure разработана д-ром Эскеланд, технология одна, сырье одно

Dartma Tavan,Dartma Tavanlar Bakida,Azerbaycanda. Temir ve tikinti. Натяжные потолки в Баку Азербайджан +994 (55) 577-00-01 email: time4soft.com@gmail.com Купить натяжные потолки, Французские, Немецкие, Китайские, Глянцевые, Бесшовные, Матовый, Глянцевый, зеркальный, Сатиновый, Двухуровневый, Парящий, Одноуровневый потолок

120 opaltr4 opaltr4 | E-mail | Web | 23. dubna 2018 v 4:43 | Reagovat

Lewd blog pictures from internet  
http://asian.porndairy.in/?teagan
  erotic gifs lesbian erotic books sex movies erotic comics download erotic poster

121 Kevinfum Kevinfum | E-mail | Web | 24. dubna 2018 v 16:07 | Reagovat

Dartma Tavan,Dartma Tavanlar Bakida,Azerbaycanda. Temir ve tikinti. Натяжные потолки в Баку Азербайджан +994 (55) 577-00-01 email: time4soft.com@gmail.com Купить натяжные потолки, Французские, Немецкие, Китайские, Глянцевые, Бесшовные, Матовый, Глянцевый, зеркальный, Сатиновый, Двухуровневый, Парящий, Одноуровневый потолок

Желающих зарабатывать Много, по нарастающей, в пассиве, без Копейки вложений, без знаний интернета или со знаниями, с уникальным продуктом для здоровья, известным во всем мире аналогом ламинина, но дешевле в 4 раза и более эффективным, без обязательных покупок, можно с приглашениями, а можно и абсолютно без приглашений, жду в скайпе evg7773
Звучит как сказка. Но таковым является на деле. Долго искал. Нашел.
Приглашаю.

122 Kevinfum Kevinfum | E-mail | 1. května 2018 v 3:32 | Reagovat

Эротический массаж в Зеленограде http://massag.banzal.ru  Акция 3 дня! Эротический массаж 1500 рублей сеанс! Эротический массаж недорого, Эротический массаж на севере Москвы, Эротический массаж в салоне, Массажный салон VIP эротика.

123 MatthewSoF MatthewSoF | E-mail | 2. května 2018 v 10:44 | Reagovat

Hello. And Bye.

124 WillardTyday WillardTyday | E-mail | Web | 12. května 2018 v 6:13 | Reagovat

kids shoes sale online

125 jonwf11 jonwf11 | E-mail | Web | 14. května 2018 v 15:57 | Reagovat

My creative web outline:
http://liliana.post1.telrock.org

126 Scottmaf Scottmaf | E-mail | Web | 16. května 2018 v 17:09 | Reagovat

и заняться сексом с двумя лесбиянками? А может быть, мечтаете предаться страстному анальному сексу или ролевым играм? Нет ни одной причины, чтобы не сделать это прямо сейчас, ведь путаны, предоставляют море интимных услуг, чтобы произвести впечатление на каждого своего клиента.Доступные проститутки в Сочи Вы совершенно не обладаете крупными материальными средствами? Не беда! Восхитительные красавицы с огромным наслаждением отправятся с вами в мир похоти и разврата по самым приемлемым ценам. На своих страницах они делятся суммами на каждую услугу, поэтому вы сможете подобрать именно ту, которая вам будет по карману. Стоит отметить, что дешевые проститутки из Сочи ничуть не хуже элитных обладательниц различных премий на конкурсах красоты. Девушки также приложат интим карта экспресс интим чусова любовь  
Нет проблем - укажи в фильтре что, выбери самую красивую проститутку, звони ей и договаривайся о встрече!  
http://peterburg.putany24.info/person/4207  
http://sex.krimsex.top/photos/lp207_633.jpg
http://erotext.info/category/gomo
искусство сочинять стихи у Nicolo Compono, прозванного "Lo Strascino", и владела латинским языком. Лукреция, прозванная "Madrema non vuote", могла служить образцом корректного и изящного языка, и Аретино говорит о ней устами известного прожигателя жизни Ludovico в одном из своих Ragionamenti следующее: "Ее можно было бы назвать Цицероном: она знает на память всего Петрарку и Боккаччо и массу стихов из Вергилия, Горация, Овидия и многих других авторов". Лукрецию Squarcia, родом венецианку, о которой говорится в известной Таriffa, можно было часто видеть на гуляньях с сочинениями Петрарки, Вергилия и Гомера в руках: Recando spesso il Petrachetto in mano, Di Virgilio le carte ed or dOmero. Она считалась в свое время большим  
http://warsaw.putany24.info/
собраны все актуальные предложения по городу. В анкете каждой девушки указывается цена за определенное время или за конкретную сексуальную услугу. Внимательно изучив прейскурант, можно выбрать себе девочку, которая обойдется реально недорого.

127 Carlosinjed Carlosinjed | E-mail | Web | 18. května 2018 v 19:25 | Reagovat

<p>Si lors de l'inscription de Betclic, vous entrez le <a href="https://www.codepromo-avantage.fr">betclic code promo Ligue 2</a>, vous pourrez alors recevoir notre bonus de bienvenue.  Toutefois, il se portera exclusivement sur votre premier pari.<br>Cette offre est unique bonus en ligne qui ne comporte aucun risque!<br>Une offre simple: vous faites votre premier dépôt, jouez 1 min d'un montant de 100€. Si la chance ne vous sourit, le Dernier vous rembourse de la manière suivante:<br> • 90€ après que vous avez gagné la finale de l'activation de votre compte (code d'activation à saisir ou dans les 24h qui suivent les résultats si vous avez déjà un compte est activé.<br><br> vous est naturellement possible de prendre possession de cet argent. Nous vous aidons ainsi à faire de votre argent, sans aucun risque, tandis que l'ouverture de notre site et de nos services!<br><br>Exemple pratique:<br>Vous avez choisi d’engager un pari de 100€ remboursés sur la rencontre Espagne-France.<br>Pour ce faire, vous pouvez procéder comme suit.<br>1ère étape<br><br>-Effectuer un 1er dépôt d’au moins 100€ si vous souhaitez que le montant du bonus de bienvenue. Ce montant vous sera totalement restitué si votre pari est perdant.<br>2e étape<br>Vous pouvez faire un pari remboursé.<br> Sinon (vous avez perdu votre pari) 10€ tout de même versés sur votre compte Betclic.<br>étape 3<br>Après un pari perdant et recevoir les 90€ restants, vous devez compléter le processus d'inscription en fournissant un code d'activation. Vous pouvez obtenir ce code d’activation suite à une demande effectuée auprès de Betclic et en fournissant quelques pièces justificatives personnelles (RIB et pièce d’identité).  Si vous souhaitez d’amples informations sur cette vérification de compte, cliquez ici.<br>Toutefois, si votre compte a déjà reçu une validation avant votre premier pari 90€ restants seront versés dans votre compte dans les 24h suivent les résultats.<br>Plus d’exemples:<br>Si lors du même match France-Espagne, vous optez pour une mise de parier à 80€ et si vous perdez, alors vous aurez quand même immédiatement 10€ et 70€ le reste ne sera payé qu'après que vous ayez obtenu un compte dûment vérifié.<br>Si le montant de votre pari est de 10 roubles vous avez placé un pari perdant, alors vous recevrez 10€.</p>

128 Robertnum Robertnum | E-mail | Web | 31. července 2018 v 9:11 | Reagovat

http://adventist-dv.ru/club/user/6672/

Предоставим Вам декоративные бетонные ограды что будут служить вам 50 лет а то и более. Абсолютно все работы можем сделать под ключ без переплат и потери времени. После оформления заказа новый забор будет установлен у вас уже через 5 дней. Без новых плат и не указных ранее платежей, все что обговорили - цена будет без изменений. Свои обещания гарантирую стажем деятельности с 2007 года, с данного периода мы лишь развиваемся благодаря положительным отзывам наших клиентов.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama