Pohlavný cyklus mačky

2. listopadu 2011 v 14:24 |  Články

Pohlavný cyklus mačky

Autor: MVDr. Petr Gbelec
Kategória: Pôrodníctvo a gynekológia
Pracovisko: Veterinární nemocnice AA-Vet - Praha
Úvodem
Kočky patří mezi tzv. sezóně polyestrická zvířata. To znamená, že svůj pohlavní cyklus mají vázaný na určité období během roku a v průběhu této sezóny jej opakují vícekrát.
Velký vliv na cyklus má světlo, resp. jeho intenzita. Nedostatečné osvětlení v bytech může být u doma chovaných koček hlavní příčinou prodlouženého anestru (období, kdy neprobíhá cyklus).
V našem klimatickém pásmu je kočičí sezóna obecně v období od časného jara do podzimu (nejdůležitější je jaro). To se týká hlavně venkovních koček.
Cyklus ale může probíhat celoročně. To platí zejména u doma žijících koček. V létě, v období velkých veder se protahuje interestrální perioda (viz dále).
První mrouskání se objevuje mezi 5-12 měsícem věku. Nejčastěji je to mezi 6-8 měsícem, přičemž platí, že volně žijící kočky mrouskají dříve.
Fáze pohlavního cyklu
Rozlišujeme tzv. proestrus, estrus, diestrus, anestrus a interestrální interval.
Proestrus je období těsně před vlastním mrouskáním. Oproti feně je velmi krátký (1-2 dny) a často nezřetelný a od vlastního mrouskání neodlišitelný. U kočky můžeme pozorovat typické změny chování jako je otírání se o předměty, hrbení se, válení se a vokalizace (zvukové projevy jako intenzivní předení, vrnění apod.). Kočka, ale zatím odmítá naskočení kocoura. V krvi se dramaticky zvyšuje hladina estrogenů, které mimo jiné způsobují popisované změny v chování kočky.
Estrus je vlastní mrouskání. Jeho délka je cca 7 dnů. U kočky můžeme pozorovat svolnost s pářením a zvýraznění příznaků popisovaných u proestru. Hladina estrogenů se dále zvyšuje, ale může i kolísat, aniž by došlo ke změnám v pohlavním chování kočky.
Kočky na konci hierarchického žebříčku poměrně často vykazují tzv. tiché mrouskání, kdy chybí chování typické pro období estru. U takových koček můžeme diagnostikovat fázi cyklu pomocí vaginálních výtěrů a stanovení hladiny estrogenů v krvi. Ideální je provést tyto náběry v době potenciálně nejlepší, tj v únoru či březnu.
Interestrus je období, kdy dochází k prudkému poklesu estrogenů. Tato fáze nastává tehdy nedošlo-li k ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníků). Kočka vykazuje normální chování. Po jeho konci následuje opět estrus. Doba trvání je cca 10 dnů.
Diestrus je charakterizován dominancí druhého pohlavního hormonu produkovaného ve vaječnících - progesteronu. Tato fáze cyklu nastává, došlo-li k ovulaci.
Tady je třeba uvést, že kočka má tzv indukovanou ovulaci. To znamená, že k ovulaci dojde jen došlo-li ke stimulaci vaginální sliznice např. při koitu. Po jediné kopulaci ovuluje jen cca 50% koček, proto je vhodné při záměrném krytí kočku nechat krýt opakovaně, abychom zvýšili pravděpodobnost zabřeznutí. Podobným stimulem může být i vaginální výtěr při odběru vzorků z vaginální sliznice.
Délka diestru je závislá na tom, zda došlo k oplození a vzniku gravidity či nikoliv. V případě, že kočka nezabřezla dojde po cca 40 dnech k nástupu dalšího estru a cyklus se opakuje.
Anestrus je období pohlavního klidu. Většina koček jej má přes zimu. V této době nevykazují žádné známky pohlavního chování. V tomto ohledu je anestrus podobný interestrální periodě.
Možnosti průběhu pohlavního cyklu
Existují tři možnosti konce cyklu. Při první variantě nedošlo k ovulaci, protože nedošlo ke kopulaci nebo bylo vaginální podráždění nutné ke spuštění ovulace nedostatečné. V tomto případě se nový estrus objeví za cca 2 týdny.
Při druhé variantě k ovulaci došlo, ale ne k oplození vajíčka. Objevuje se tzv pseudogravidita (falešná březost), která trvá cca 40 dnů. Na rozdíl od feny se u kočky jedná o normální součást cyklu, který neskončil graviditou! Po jejím skončení se opět objevuje estrus.
Při třetí variantě došlo k ovulaci, oplození vajíčka a graviditě.
Gravidita
Její délka je u kočky v průměru 65 dnů. Rozpětí se udává 56-69 dnů. K oplození vajíčka spermiemi dochází ve vejcovodech, oplozené vajíčko se do dělohy dostane zhruba 5 den po krytí.
Nejspolehlivější metodou stanovení gravidity u kočky s možností kontroly koťat je vyšetření sonografem, které je průkazné od cca 24 dne po krytí. RTG vyšetření je průkazné od cca 40 dne - teprve tehdy jsou vyvíjející se kostřičky dostatečně zvápenatělé, aby se daly rozlišit. Pohmatem je možné vyslovit podezření na graviditu cca 20 den.
Kočky evropské (klasické české kočky) mají v průměru 4-5 koťat. Dlouhosrsté a exotické kočky mívají v průměru 2-3 .
Už před porodem se opět zvyšuje hladina estrogenů a některé kočky mohou ještě před porodem jevit známky mrouskání a být kryty krátce po porodu.
Standardně se nový cyklus objevuje cca 4-5 týdnů po porodu.
Kočka kojí koťata zhruba 6-8 týdnů.
Porod
Otvírací fáze trvá 2-24 hod. Kočka je neklidná, většinou hlasitě mňouká až křičí, heká, může se objevovat nutkání na močení a stolici. Odchází hlenová zátka z děložního krčku, což majitelem nemusí být pozorováno.
Vlastní porod může být velmi rychlý, kdy plody odchází po pár minutách, ale samozřejmě může trvat i půl dne. Ojediněle se objevuje i přerušovaný porod, kdy kočka jakoby dorodí, ale po jednom až několika dnech se opět rozrodí. Důvodem mohou být rušivé vlivy prostředí, snaha matky přemístit plody a superfetace. Superfetace je oplození při opakovaných krytích, což znamená, že v jednom vrhu mohou být různě stará koťata od různý otců!
Většinou se zastavený porod rozběhne bez potíží znovu a koťata jsou normálně porozena. Na místě je samozřejmě vyšetření u veterináře.
ZDROJ: AaVet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama