Reprodukcia súk - Základ

19. dubna 2011 v 20:00 |  Články

Reprodukcia súk - Základ

Autor: MVDr. Stanislav Kollar
Kategória: Pôrodníctvo a gynekológia

Fena pohlavně dospívá ve věku 7 - 14 měsíců. Obecně lze říci, že feny malých plemen dospívají dříve a feny velkých plemen později. Pohlavní cyklus probíhá zpravidla dvakrát do roka přičemž u některých plemen se dostavují tři i čtyři pohlavní cykly za rok a naopak u některých primitivních plemen pouze jeden. Psi - samci - jsou schopni páření po celý rok.

Celková délka říje je přibližně 14 - 18 dnů. Nejvhodnější doba pro krytí je obyčejně

9. - 13.den od počátku říje tedy od objevení se krvavého výtoku. Všechny tyto číselné údaje je nutno brát jako orientační, protože u jednotlivých fen mohou být značné rozdíly.

Gravidita feny:

Trvá přibližně 62 - 63 dnů, přičemž krajní hodnoty jsou 57 - 70 dnů. Počet plodů je u malých plemen nižší (1 - 2), u velkých a obřích plemen bývá počet štěňat často vyšší než 10.
Průběh porodu se dělí na tři stádia:

Otevírací stádium:
Je charakteristické postupně zesilujícími peristaltickými stahy dělohy a otevíráním děložního krčku. Trvá přibližně 3 - 10 hodin.

Vypuzovací stádium:
Je období, kdy dochází k vypuzení štěňat a trvá zhruba 2 - 8 hodin. Při velkém počtu štěňat se však často značně prodlouží.

Poporodní stadium:
Je charakteristické ustávajícími stahy dělohy a vypuzováním placent. Toto stádium končí odchodem posledního lůžka.

Pro porod je vhodné pro fenu připravit nízkou bednu nejlépe čtvercového tvaru, jejíž jedna strana by měla být o 10 až 30 cm větší než je délka feny. Pro velká plemena je třeba ještě bednu na vnitřních stranách opatřit laťkou nebo hranolem, který zabrání těsnému nalehnutí feny na stěnu bedny a tím zalehnutí štěněte.

Přestože je porod fyziologický proces, je to období pro fenu dosti rizikové. Je tedy velmi vhodné se domluvit se svým veterinářem aby v době porodu byl v dosahu a mohl příp

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama