Mor včelieho plodu

14. dubna 2011 v 12:00 |  Články

Mor včelieho plodu

Autor: MVDr. S. Kollar
Kategória: Choroby včiel (Infekčné choroby)

Původce: Penibacillus larvae larvae
- sporulující fakultativně anaerobní tyčinka.
Kultivace je velmi obtížná a podařila se až počátkem 20. století. Vůči chemickým i fyzikálním vlivům je mimořádně odolný.

Patogeneze: včelí larvy se nakazí sporami požitými s potravou. Nejvnímavější jsou larvičky do stáří 24 hodin. V žaludku larev spory vyklíčí a odtud pronikají do tělní dutiny a do hemolymfy, jíž jsou zaneseny do všech orgánů a dochází k sepsi.
Po zavíčkování larva hyne a postupně se mění na hnědou táhnoucí se kašovitou hmotu. Při tomto procesu dochází k tvorbě plynů, které postupně vyplňují obsah buňky a po protržení víčka pronikají ven a vytváří typický klihový zápach.
Pro dospělé včely není tento zárodek patogení.

Klinické příznaky:
- mezerovitý plod
- změna barvy víček
- propadlá víčka
- víčka s dírkou
- klihový zápach


Pokud podezřelou buňku odvíčkujeme sirkou nebo větvičkou a hnědý páchnoucí obsah buňky se táhne jako nitka, je to poměrně jistý příznak moru včelího plodu (zkouška sirkou).

Diagnóza:
Klinické podezření je nutno potvrdit bakteriologickým vyšetřením. Obvykle se k vyšetření zasílá celý podezřelý plást, nejméně však 1 dm2 . Původce lze dále prokázat z medu, vosku, dospělých včel a měli.

Opatření při výskytu.
Při výskytu moru včelího plodu se ohnisko - celé stanoviště včelstev - utratí a likviduje spálením. Zlikviduje se i veškeré spalitelné příslušenství a včelařský materiál. Kolem ohniska se vymezí ochranné pásmo o poloměru 5 km. V tomto pásmu je nutno provést prohlídky všech včelstev. V případě pozitivního nálezu se vyhlásí nové ohnisko.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama