Leden 2011

Močové a ledvinové kameny

31. ledna 2011 v 9:52 | ADMIN |  Články

Močové a ledvinové kameny

Autor: MVDr. Stanislav Kollar
Kategória: Vn. choroby a Chirurgia
Výskyt u starších psů. Základem kamínků jsou koloidní částice organického původu a na ně se ve vrstvách nalepují minerální součásti moči. Jsou to především šťavelany, kyselina močová, uhličitan a fosforečnan vápenatý a jiné.
Klinické příznaky: močový kamínek sliznici poškozuje, může vést až k ucpání, což vede k zástavě močení. Kaménky mohou být v ledvinových pánvičkách, močovodech, močovém měchýři a močové rouře. Po ucpání dochází ke kolikám, které jsou velmi bolestivé. Určitá plemena psů jsou náchylnější k tvorbě močových komínků (jezevčík, kokršpaněl, foxterier)
Diagnóza: se stanoví klinickým vyšetřením, ultrazvukem, rozborem nalezených kamínků
Léčba: Konzervativní - rozpouštění, atb clona

Chiururgická
Prevence: upravit krmnou dávku

Psinka (Febris canum contagiosa, FCC)

31. ledna 2011 v 9:36 | ADMIN |  Články

Psinka (Febris canum contagiosa, FCC)Autor: MVDr. Stanislav Kollar
Kategória: Infekčné choroby

Nejznámější infekční onemocnění psů a kožešinových zvířat. charakterizované katarálním zánětem sliznic dýchacího a zažívacího ústrojí, též změnami kůže a nervovém aparátu.

Poslední psinková epidemie proběhla na našem území v roce 1990 - 1993. Při současné vakcinaci proti psince je výskyt poměrně vzácný.
Původce: Paramyxovirus

je odolný na chlad a sucho. Teploty 50 - 60°C ničí virus za 30 minut.

Paramyxovirus

Přenos: aerogenně - kapénkovou infekcí

perorálně - infikovanou potravou

transplacentárně - nakažení v době březosti

Nejvyšší výskyt je zaznamenán u štěňat ve stáří 3 - 6 měsíců tj. v období, kdy vymizely kolostrální protilátky. Onemocnění se nevyhne ani starším psům. Při kapénkové infekci se virus šíří na řasinkový epitel horních cest dýchacích, po 24 hodinách přechází do příslušných mízních uzlin, dále pak do mandlí a bronchiálních mízních uzlin. Po dvou dnech přechází do sleziny a mezenteriálních mízních uzlin. Následuje virémie a virus napadá epiteliální buňky a CNS. V průběhu nemoci se může uplatnit sekundární bakteriální infekce.


Inkubační doba: 5 - 7 dní někdy až 14 dníKlinické příznaky: jsou velmi pestré v závislosti na virulenci viru, stáří zvířete, imunologické odolnosti, stresových stavech.

a) lehká forma psinky postihuje dýchací aparát s oboustranným výtokem hlenovitého až purulentního výtoku z nosu, kašel a dušnost. Zánět spojivek s hlenovitým výtokem. Zvýšená teplota, apatie, snížený příjem krmiva. Na méně osrstěných místech se vytváří exanthem s tvorbou světležlutých strupů. Virus s tropizmem ke kůži může vyvolat hyperkeratozu čenichu a prstních polštářků tj. nemoc tvrdých tlapek, tvoří se trhliny, které vedou k bolestivému pohybu a kulhání.

b) těžká forma psinky, onemocnění začíná jako lehká forma, později dochází k zánětu plic. Přidávají se příznaky apatie, deprese, nechutenství, zvracení, vodnatý až krvavý průjem, dehydratace organizmu. U jedné třetiny nemocných se objevují nervové příznaky, které jsou závislé na poškození mozkových center například křeče, ataxie, parézy, paralýza. Při poškození center smyslových orgánů například ztráta čichu, slepota.
Diagnostika: podle

- klinického vyšetření
- laboratorního - hematologické vyšetření - trombocytopemie


- sérologického - nepřímá fluorescence ELISA test

- histologického - cytoplasmatické inkluze z mozku a lymfatické tkáně

Léčba: specifická - hyperimunní sérum - na počátku nemoci

symptomatická - antibiotika - na potlačení sekundární infekce

- rehydratační terapie

- protizánětlivá terapie

Prevence a profylaxe: štěňata po narození jsou pasivně chráněna protilátkami získanými od matky do 6 - 10 týdnů. S aktivní imunizací u štěňat začínáme mezi 6 - 12 týdnem stáří, revakcinaci provádíme za 2 - 4 týdny. U dospělých psů se provádí aktivní imunizace po 1 roce vakcínou monovalentní, nebo polyvalentní.

ZDROJ: www.crnet.cz/kollar/

Úvod

22. ledna 2011 v 13:23 | ADMIN |  Články
Ahojte !
Takže články tu budú od 1.2.2011. Budú sa zdieľať na stránku UVL..... A ešte sa nejako pokúsim skúsiť niečo robiť so stránkou aby tam sa tiež dali dať články.
Návrhy na články mi posielajte na: uvlkefbblog@zoznam.sk

Ďakujem .

Kontakt

15. ledna 2011 v 19:43 | ADMIN |  Kontakt
Kontakt

Kontakt

Môžete mi napísať rôzne kritiky, vylepšenia stránky, návrhy na články a na pomoc študentom alebo zvieratám

E- mail: uvlkefbblog@zoznam.sk


Kontakty na administrátorov:


Kto vlastne sme ?

15. ledna 2011 v 19:37 | ADMIN |  O nás

Kto vlastne sme ?


Sme skupina ľudí, ktorí chodia na UVL (Univerzite veterinárskeho lekárstva, Košice)
Tak som založil skupinu pod názvom UVL Košice, koľko nás je v skutočnosti ?
Skupina pre študentov, zamestnancov a dlhodobých návštevníkov Košickej Veteriny :)

Košice panoráma východného slovenska druhé najväčšie mesto Slovenska. V tomto meste sa nachádzajú mnoho kultúrnych pamiatok. Nachádzajú sa tu aj univerzity. Technická univerzita, UPJŠ a UNIVERZITA VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE!

Táto skupina taktiež slúži k "napomáhaniu" pri zápočtoch, potrebách pre študentov a zvierat, a všeobecná pomoc...atd. všetci študenti Univerzity SEM !
Ďakujem